niedziela, 13 grudnia 2015

Wisła w rezerwacie Wyspy ZawadowskieWisła w Kępie Zawadowskiej


W grudniu Wisła płynąca przez Wyspy Zawadowskie emanuje nostalgią. 


Wschód słońca nad Wisłą zawadowską

Nie odpędzi jej zimne słońce z trudem unoszące się znad łęgu przeciwległego brzegu. Zamglone powietrze zmiękcza krajobraz, roztapia szczegóły odległych zakątków. 
Mrozem malowane

Szron pokrywa zaschnięte zarośla nawłoci i wrotyczu, kępy mozgi trzcinowatej, pękające pod stopami wodolubne zielsko, które zarosło odsłonięte przez suszę plaże płycizn. 
W rezerwacie Wyspy Zawadowskie
Samotny strażnik pustki

Zmrożony piasek trzeszczy pod stopami, ostrzegając orły, kormorany i czaple czuwające na wykrotach, pniach i konarach wystających z dna rzeki, które tutaj zamieniło się w cmentarzysko drzew przywleczonych podczas wezbrań. 
Ptasia karawana
Wisła wciąż płynie...

Depcząc ślady wodnego ptactwa i bobrów zastygłe w przemrożonym mule czy malownicze porosty szronu na piasku, zapadasz w nastrój wielkiego zadziwienia, że Wisła płynie… wciąż płynie… nadal płynie… i będzie płynąć…, że wzdłuż niej przelatują klucze kormoranów i łabędzi, których oświetlone wstającym słońcem skrzydła wypełniają rzeczny krajobraz dźwięcznym rytmicznym świstem… a Wisła sama ze wzajemnością dziwi się tobie, że stoisz w bezruchu i zadumie u jej stóp – wody omywającej piasek brzegu…

... i płynie...

W przeciwieństwie do innych pór zima inaczej tworzy krajobraz Wisły. To już nie malarskie pejzaże pełne kolorów. Raczej epickie czarno-białe grafiki z akcentem przygaszonej czerwieni, pomarańczy i rozmytego błękitu. Patrząc nań, zapadasz w oczekiwaniu na to coś… co trudno ująć słowami… Z dala od komercyjnego szaleństwa odczuwasz tutaj nasycony bożonarodzeniowy nastrój…Wisła świąteczna

Serdeczne życzenia pogodnych i pełnych refleksji Świąt Bożego Narodzenia czytelnikom postu.

2 komentarze:

  1. Dziękuję serdecznie za wpis, **Krystyno**. Wisłę odwiedzam systematycznie od 2005 r. Rzeka nigdy nie nudzi, czego dowodem chociażby moje zdjęcia w Panoramio pod linkiem: http://www.panoramio.com/user/1556345?show=all. Serdeczne pozdrowienia, Piotrek.

    OdpowiedzUsuń